8 نکته برای اینکه بازسازی خانه موفقی داشته باشید

اگر نگاهی به قیمت املاک و وضعیت بازار مسکن بیندازید، احتمالا شما هم با ما موافق خواهید بود که بازسازی خانه جایگزینی مناسب برای خرید خانهو اسباب‌کشی است. اگر شما با برنامه و اجرایی مناسب دست به بازسازی خانه خود بزنید مطمئنا هم ارزش خانه‌تان افزایش پیدا می‌کند و هم به طرز قابل‌توجهی در منزلتان احساس راحتی بیشتری می‌کنید. در این مطلب می‌خواهیم چند نکته در مورد فرآیند بازسازی خانه را برایتان شرح دهیم که می‌تواند در این کار کمکتان کند.

بودجه‌ منطقی

مهم‌ترین نکته پیش از شروع هر عملیات بازسازی، تعیین بودجه‌ای منطقی برای آن است. اگر قرار باشد عملیات بازسازی خانه شما آنقدر خرج بردارد که نتوانید از پس هزینه‌هایش بربیایید، شروع کردنش اصلا منطقی نیست. در مورد اینکه چقدر می‌توانید هزینه کنید با خودتان روراست باشید و بودجه واقعی خودتان را مشخص کنید. بعد از آن تنها 90 درصد از بودجه‌تان را به عملیات بازسازی اختصاص داده و 10 درصد باقیمانده را برای مخارج پیش‌بینی‌نشده ذخیره کنید.

ارزیابی

شاید تصمیم به احداث استخری بزرگ در خانه‌تان بگیرید، اما آیا این تصمیم منطقی است؟ یا مثلا بخواهید کل دکوراسیون خانه‌تان را با چوب‌های اعلا طراحی کنید، آیا باید دست به چنین کاری بزنید؟ سوال اصلی که پیش از طراحی باید از خودتان بپرسید این است که اگر من این تغییرات را در خانه‌ام اعمال کنم، آیا در بازار کسی حاضر می‌شود آن را بخرد؟ اگر همسایه‌هایتان دکوراسیون چوبی یا استخر ندارند، احتمالا در آن منطقه‌ای که زندگی می‌کنید چنین ویژگی‌هایی خواهان ندارد. بدین‌ترتیب اگر زمانی بخواهید خانه‌تان را بفروشید به سختی هزینه‌های بازسازی به جیبتان برمی‌گردد.

طراحی

حالا که بودجه‌تان را مشخص کرده و ایده‌ای کلی از بازسازی خانه پیدا کرده‌اید زمان طراحی فرا رسیده است. در طراحی اصلا نباید عجول باشید و اجازه دهید به مرور زمان طرح بازسازی شکل گرفته و پخته شود. از روی فرصت لیستی از نیازهایتان و اهدافتان از بازسازی خانه تهیه کنید. پس از آن کمی تحقیق کنید و طرح‌های مختلف را بررسی کنید تا به یک طرح مشخص برسید. طبیعی است که اگر می‌خواهید یک بازسازی اساسی انجام دهید لازم است که از یک طراح داخلی یا معمار نیز کمک بگیرید.

در زمینه طراحی داخلی کتابچه‌های زیادی وجود دارد که در آن‌ها می‌توانید طرح‌های متنوعی پیدا کنید. هرچه پیش از شروع عملیات بازسازی بیشتر صبر و حوصله به خرج دهید احتمال اینکه پولتان هدر برود کمتر است و نتیجه نهایی شما را راضی‌تر خواهد کرد. برای اینکه ایده‌ای داشته باشید می‌توانید درباره‌ طراحی آشپزخانه، طراحی کمدهای دیواری، طراحی اتاق خواب، حمام و مواردی مانند این در اینترنت جست‌و‌جو کنید.

محدوده اجرا

وقتی که مرحله طراحی به پایان رسید باید به دقت محدوده اجرا را مشخص کنید. اگر بخواهید یک مجری برای بازسازی خانه‌ استخدام کنید باید دقیقا برایش مشخص کنید که از او چه می‌خواهید. هرچه محدوده اجرا و خواسته‌های شما واضح‌تر باشد، احتمال اینکه حین عملیات با مجری به اختلاف بخورید کمتر است.

زمان‌بندی

از زمان‌بندی عملیات بازسازی خانه انتظاری معقول داشته باشید. اکثر پروژه‌ها برای به سرانجام رسیدن چندین هفته زمان نیاز دارند. حتی یک بازسازی ساده آشپزخانه گاهی می‌تواند یک ماه یا بیشتر شما را درگیر کند. بنابراین خودتان را برای این شرایط که ممکن است طولانی شود آماده کنید. تعطیلی‌ها، وضعیت آب و هوا و اتفاقات غیرمنتظره را در برنامه‌ریزی‌هایتان در نظر بگیرید تا انتظاری منطقی از زمان پایان عملیات داشته باشید.


با مجری‌های مختلف صحبت کنید

اگر خودتان مسئولیت بازسازی را بر عهده بگیرید احتمالا در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی زیادی می‌شود. ولی اگر مشغله‌های کاری‌تان اجازه نمی‌دهد چنین کاری بکنید باید سراغ افرادی بروید که می‌توانند بازسازی خانه را برای شما انجام دهند. حتما پیش از بستن قرارداد با چند مجری مختلف ملاقات کنید. پروژه‌تان را برایشان شرح دهید، از آن‌ها قیمت بگیرید و نمونه‌ کارهای قبلی‌شان را بررسی کنید. این کار به شما کمک می‌کند هم در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید و هم اینکه مطمئن شوید مجری از پس خواسته‌های شما به خوبی برمی‌آید. بدین‌ترتیب احتمال اینکه نتیجه نهایی راضی‌کننده‌ باشد بیشتر است.


قرارداد

اگر می‌خواهید کل عملیات بازسازی را به یک مجری بسپارید حتما با او قرارداد کتبی امضا کنید. اگر مجری مورد نظر شما فرد معتبری باشد مشکلی با این موضوع نخواهد داشت، اما اگر به این درخواست شما روی خوش نشان نداد کمی در بستن قرارداد با او شک کنید.

لازم نیست قراردادتان پیچیده باشد. اما حتما درخواست‌هایتان، نحوه پرداخت هزینه‌ها، نحوه اعمال تغییرات احتمالی در پروژه و جریمه تاخیر را در آن به وضوح ذکر کنید. با این کار هم خیالتان راحت می‌شود و هم مجری کارتان را جدی‌تر می‌گیرد.


جمع‌بندی

-بازسازی خانه در بسیاری از موارد جایگزینی مناسب و کم‌هزینه‌تر برای خرید خانه جدید است.
-مهم‌ترین نکته پیش از شروع عملیات بازسازی تعیین بودجه‌ای منطقی برای کار است.
-در مرحله طراحی تا می‌توانید صبر به خرج دهید تا طرح پخته‌تر و نتیجه نهایی بهتر و با کیفیت‌تر شود.
-در تعیین زمان‌بندی منطقی باشید و تعطیلات و اتفاقات غیرمترقبه را نیز در نظر بگیرید.
-اگر می‌‌خواهید برای اجرای پروژه پیمانکار بگیرید حتما در قرارداد تمامی خواسته‌ها، نحوه پرداخت هزینه‌ها، نحوه اعمال تغییرات در پروژه و جریمه تاخیر را ذکر کنید.

 به این مقاله چه امتیازی میدهید ؟